Portfel Fundamentalny - Hossa zapewniła wysokie zyski

W 2023 r. dzięki selekcji spółek eksperci od fundamentów okazali się lepsi od szerokiego rynku akcji, który wypracował najlepszy wynik od kilkunastu lat. W styczniu stawiają na mniejsze firmy.

JACEK MYSIOR
Pierwsze styczniowe sesje na warszawskiej giełdzie upłynęły pod znakiem korekty, co może sugerować, że 2024 r. nie będzie okresem łatwych zysków. Eksperci biorący udział w typowaniu spółek do portfeli fundamentalnych już jednak nieraz udowodnili, że są w stanie zarabiać niemal w każdych warunkach. W 2023 r. hossa bardzo im pomogła, ale warto docenić, że ich wyniki okazały się wyraźnie lepsze od rynku. Kluczem do ponadprzeciętnych zysków portfeli była umiejętność wyszukiwania najlepszych okazji na wzrostowym rynku. Dzięki czemu łączna uśredniona stopa zwrotu z wszystkich portfeli wynosząca nieco ponad 50 proc. pobiła o ok. 14 pkt proc. szeroki indeks WIG.

Najlepszy z portfeli należący do analityków DM BDM wypracował aż 113-proc. stopę zwrotu. Na kogo eksperci postawili w styczniu? Przychylnie patrzą na małe spółki z indeksu sWIG80, zwiększając ich udział w portfelach. Po silnych zwyżkach w 2023 r. coraz trudniej jest znaleźć na rynku atrakcyjnie wyceniane firmy. Za mniejszymi spółkami przemawia wzmożona w ostatnich tygodniach aktywność krajowych TFI i inwestorów indywidualnych, co dobrze świadczy o potencjale tego segmentu rynku. .08–.09

Zachęcamy do lektury artykułu.